دررابطه شته و مورچه، حق طلاق دست کیه؟!!!!!

تا حالا به این مطلب فکر کردید که اگه شته یا مورچه نخواد ادامه بده، کدوم میتونه برای جدایی تصمیم بگیره؟ این متن به این قضیه اختصاص داره.

رابطه #همزیستی در دنیای جانوری، به رابطه ای اطلاق می گردد که دوطرف در آن سود میبرند. یکی از معروفترین این رابطه ها به شته و مورچه ارتباط دارد:

مورچه از شته:
مورچه ها غذای خودرااز شته می گیرند. شته ها از #شیره گیاهان تغذیه میکنند. بخشهای اصلی تشکیل دهنده شیره #گیاه شامل آب، قند و پروتئین است. شته شیره را میمکد، #پروتئین راجذب میکند و آب و قندرابه صورت یک جسم شیرین زرد رنگ بنام #عسلک از خود دفع میکند که غذای مورچه هاست.

@mahmoudvand22

شته از مورچه:
اما در ازای این عسلک:

1. شته ها عموما درزندگی خود فاقد بال هستند و قابلیت پرواز ندارند. برای جابجایی بین گیاهان نیاز به طی مسافتی دارند. مورچه ها در نقش آژانس، شته هارا جابجا می کنند

2. نوزادان شته ها #پوره نام دارند. مورچه ها وظیفه #حفاظت از این نوزادان را به عهده دارند

3. مورچه ها شته ها را دربرابر دشمنانشان مانند زنبورهای #پارازیتویید و #کفشدوزک ها محافظت میکنند و بامزاحمت برای آنها جمعیت شته ها را حفظ میکنند(فیلم بالا)

4. تخم #کفشدوزکها و #دشمنان_طبیعی شته ها را میخورند

5. درسرمای شدید زمستان، تخمهای شته ها رابه داخل لانه خود می برند تا دراثر سرما، ازبین نروند. در بهار دوباره آنهارا بیرون می آورند

@mahmoudvand22

تا به اینجا وقتی که مطالعه می کنیم، می بینیم که این رابطه اگرچه که به نفع هردوطرف است، اما یک شته با توجه به اینکه قابلیت تغییر شکل از بی بالی به بالداری را دارد، می تواند وسط این قرارداد، یکطرفه آنرا فسخ کند و بالدار شود یانسل بالداری را تولید کند و آن نسل، بیتفاوت به مورچه ها از آن محل مهاجرت کند.

🐜حال تکلیف #مورچه بیچاره چیست؟

تحقیقات نشان می دهند که مورچه ها به این ترفند واقفند و آمادگی مقابله با آنرا دارند. مورچه ها قادرند #سمیوکمیکالی ترشح کنند که بوسیله آن، رشد شته ها در آن مرحله متوقف شود و #بالدار نشوند و یا اینکه اگر دیرمتوجه شدند، به #جوانه های بال شته حمله می کنند و آنها را قبل از تشکیل شدن بال، از بین ببرند. 1=1

منبع:
Cranshaw, W., and Richard R. Bugs Rule!: An Introduction to the World of Insects. Princeton University

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *