معرفی خفاشها

خُفاش یا شبکور تنها #پستانداری است که بال دارد و قادر به #پرواز است. خفاش از راسته خفاشان (Chiroptera) است و این نام بمعنی “دستهای بال مانند” است.
بالهای خفاش با بالهای سایر پرندگان متفاوت است و به گونه دیگری ساخته شده اما در عوض پوست بال‌های خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می‌شود بال‌های آن در طول استخوان‌هایی که دست‌ها و انگشتان خفاش را حرکت می‌دهند، کشیده شود. خفاشهای معمولا 2 تا 3 سال عمر می کنند و هر سال فقط یک بچه به دنیا می آورند.

دو گروه کلی از خفاش وجود دارد. گروه بزرگتر، خفاش‌های حشره‌خوار هستند که شب‌ها غذای خود را شکار می‌کنند و گروه دوم خفاش‌های میوه خوار هستند. بیش از ۱۰۰۰ گونه خفاش در دنیا وجود دارد که در تمام نقاط جهان به استثنای قطب‌های جنوب و شمال یافت می‌شوند.
گوش‌های بزرگ آن‌ها می‌تواند علائمی را که منعکس می‌شود به‌خوبی جذب کنند. خفاش‌ها حتی می‌توانند اشیایی را که به نازکی مو هستند، تشخیص دهند.

نقش خفاشها در کشاورزی:

نقش اصلی خفاشها در #کشاورزی ، در #مبارزه_بیولوژیک حشرات است. اگرچه خفاش هم جانوران مفید و هم آفات را مورد حمله و تغذیه قرار می دهد و به عنوان یک عامل کنترل تخصصی نمی توان به آن نگاه کرد، اما وجود آنها در مزارع بسیار تاثیرگذار میباشد.

خفاشها در گرده ‌افشانی گیاهان شرکت میکنند و باعث پخش و انتشار بذرها میشوند که این نقش مهم آنها بخصوص در جنگل‌های بارانی بین گیاهان گوناگون وحشی مانند موز، انبه، بادام هندی، خرما و انجیر کاملا مشهود است. همچنین خفاشها در گرده افشانی کاکتوسهای صحرایی نقش دارند.

همچنین فضولات خفاشها به عنوان کودی نسبتا گران قیمت در بین کودهای حیوانی به فروش می رسد. کودی که دارای مقادیر بالای فسفر و نیتروژن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *