روشهای #غیرشیمیایی مبارزه با جوندگان :

1. مبارزه فیزیکی و مکانیکی :

الف- تله گذاری
#تله گذاری در فصلهای سرد که غذای مناسب درمحیط کم است، بهتر اثرمی کند. برای طعمه می توان از پفک ، تکه های میوه مثل سیب، #کره_بادام_زمینی، #کالباس ، خیار و… استفاده کرد. تله ها به دوگروه #زنده_گیر وکشته گیر تقسیم میشوند.
تعداد #تله لازم درتراکم کم موش: یک تله به ازاء هر 30 مترمربع، و در تراکم زیاد: حداقل 80 تله به ازاء 4000 مترمربع میباشد.

ب- استفاده از #امواج_صوتی و دستگاههای دورکننده #اولتراسونیک :
دستگاههای الکتریکی با انتشار امواج صوتی با #فرکانس بالا موجب فراری شدن #جوندگان و یا حتی باعث مرگ آنها میگردند. این دستگاهها دورکننده های اولتراسونیک گفته می شوند. فرکانس ایجاد شده بیش از 20000 هرتز است و انسان آنها را نمی شنود.

پ- رات پروفینگ :
#رات_پروفینگ روشهای مکانیکی و فیزیکی ساده ای هستند که باعث میگردند که از ورود، استقرار، لانه گزینی، #تولیدمثل ، تغذیه و خسارت #جوندگان جلوگیری شود مثل بستن راههای ورود، مرتب سازی محیط، دورکردن موادغذایی از دسترس #جونده و…..
لازم بذکراست که این روشها غالبا بسیارساده، راحت، ارزان ولی مهم هستند.

ت- استفاده از #دورکننده جوندگان راتوک:
#خرگوش ها بخصوص درفصل پاییز و زمستان بعلت کمبود موادغذایی به تغذیه از پوست #تنه درختان رو می آورند و درختان را نابود می کنند. برای این کار می توان از دورکننده جوندگان شرکت #سمیران با نام #راتوک استفاده کرد

2. #مبارزه_بیولوژیک :
باید به حفاظت و حمایت ازدشمنان طبیعی جوندگان اهتمام کنیم.
ازبهترین شکارچیها میتوان #گربه ، #شاهین ، #جغد ، کلاغ ، #مار و گوشتخوارانی نظیر #روباه و شغال را نام برد. نصب یک میله عمودی یا تیرک چوبی با ارتفاع 2 تا 3 متر وعرض 1 متر برای نشستن پرندگان شکاری میتواند به کنترل بلند مدت جوندگان کمک کند. مارها نیز از #شکارچیان مفید جوندگان کوچک هستند لذا نباید آنها را بی دلیل ازبین برد.

3. #مبارزه_زراعی :
دربین این روشها شخم زدن وآبیاری بخصوص در اواخر فصل زراعی بسیار مناسب و موثر میباشند. #موش_مغان و #موش_کور که از مهمترین جوندگان هستند بکمک این روشها بخوبی کنترل میشوند.

4. مبارزه با زیستگاه ها: جاهایی که باقیمانده محصول رهاشده و مناطقی که #پوشش_گیاهی متراکم و وسیعی دارند، ازجمله زیستگاههای خوب و مکانهای #لانه_گذاری مناسب جوندگان هستند. بنابراین در اطراف مزارع باید پوشش گیاهی متراکم را ازبین برد زیرا علاوه بر کاهش زیستگاه، موجب شکار بهتر آنها میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *