4 دلیل اصلی برای سوختن نوک برگ #گیاهان_آپارتمانی

پیدا کردن مشکلات گیاهان آپارتمانی کمی متفاوت با #درختان و محصولات زراعی هستش. عوارضی که توی گیاهان آپارتمانی دیده میشه میتونه به عوامل مختلفی بستگی داشته باشه، بخاطر این موقع تشخیص مشکل این گیاهان، باید کاملا از شرایط نوری، #آبیاری ، #رطوبت و دما اطلاع کافی داشت.

یکی از مشکلاتی که برای خیلی از گیاهان آپارتمانی پیش میاد و باعث نگرانی افراد میشه، #سوختگی نوک برگ گیاهانه. در این پست به چهار دلیل عمده که باعث این عارضه میشه می پردازیم. این اتفاق بیشتر در مورد گیاهان #گندمی (عنکبوتی)، استوایی و گیاهانی با برگ‌های بلند و تسمه ای اتفاق می افته.

1. مسائل مربوط به آبیاری
سوختگی نوک برگ می‌تواند علامتی از آبیاری نامنظم یا نامناسب و یا رطوبت پایین باشه. بویژه برای گیاهان استوایی. راه حل هم آبیاری منظم و فواصل یکسان، ایجاد #جزیره و یا غبارپاشیه

2.مسائل مربوط به کوددهی
#کوددهی بیش از مقدار توصیه شده دلیل دیگه برای این اتفاقه. اگه سوختگی نوک برگ گیاهان مدت کمی بعد از تغذیه رخ داد، ممکنه در اثر همین اتفاق باشه. برای درمان نیازه که خاک رو چند بار #آبشویی کنید تا املاح اضافه از خاک حذف بشه

3.سیب ناشی از سرما

بسیاری از گلهای آپارتمانی به شرایط سرما و بادگیر عادت ندارند. آسیب حاصل از سرما اغلب ابتدا توی دو قسمت برگ خودشو نشون میده،‌ حاشیه‌های برگ و نوک برگ. همونطور که توی استوریها هم نوشتم، حتما توی منزلتون یک دماسنج داشته باشید و دما رو حدالمقدور ثابت نگه دارید که گیاهان دچار تنشهای #سرمایی و گرمایی نشن.

4. آسیب ناشی از نور خورشید

آسیب ناشی از نور خورشید معمولا به شکل زرد شدن کل برگ یا لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها خودشو نشون می‌ده. اگر گیاهتون به تازگی در معرض #نور_مستقیم خورشید بوده‌ اند، میتونه دلیل سوختگی نوک برگها همون باشه.

اما از کجا بفهمیم که کدومشه. اول اینکه باید شرایط نگهداری گیاهتون رو کاملا بدونید و درموردش مطالعه کنید. دوم اینکه چاره ای ندارید به جز اینکه تک تک این موارد رو برطرف کنید و منتظر بمونید و نتیجه رو ببینید. اگه مشکل گیاهتون حل شد، همون علت #زردی_نوک_برگها بوده، اگه برطرف نشد، می رید سراغ برطرف کردن مورد بعدی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *