باوری غلط: #میخ و براده آهن، از #گردو تا گیاه آپارتمانی

زدن میخ به درختان گردو، کاری بوده که در گذشته مرسوم بوده و این موضوع نشات می گیرد از آداب و رسوم و باورهایی که از گذشتگان به ارث رسیده است. این باغدارن دارای این تفکر هستند که اگر به درخت گردو میخ بزنند باعث می شود مواد مغذی به درخت بیشتر نفوذ کرده و از طرفی هر گونه بیماری مربوط به درخت را کاملا از بین می برد. و ممکن است ریشه در این باور داشته باشد که میخ آهنی باعث انتقال #براده_آهن به درخت #گردو شود، و می‌تواند از بروز بیماری باکتریایی بلایت در گردو جلوگیری و یا انتشار بیماری در درخت را متوقف کند.

خیلی از کسانی که درباره گیاهان آپارتمانی صحبت میکنند در مورد ریختن براده آهن یا میخ زنگ زده روی خاک گلها به عنوان تامین کننده آهن گیاه صحبت میکنند. اما آیا این فرضیات درست است؟
امروزه مشخص شده است که این باورها مبتنی بر اصول علمی اثبات شده‌ای نمی‌باشند و از یک نسل به نسل بعد منتقل شده‌اند. تاکنون مطالعات زیادی در زمینه نحوه جذب عناصر ریز مغذی از جمله آهن و مقدار جذب آن به فرم‌های مختلف مصرفی در محصولات #باغی صورت گرفته است. نتایج این مطالعات نشان داده‌اند که آهن به صورت پودر و یا فلز توسط درخت گردو جذب نمی‌شود و تا زمانی که با نسبت مشخصی با آب مخلوط نشود و به صورت محلول در نیاید، قابلیت جذب توسط درخت را ندارد.

به همین دلیل لازم است که پیش از کاشت نهال گردو، خاک منطقه مورد نظر را از لحاظ ترکیب #عناصر ماکرو و میکرو مورد آنالیز قرار دهید، تا میزان آهن مورد استفاده به عنوان کود در طول فصل رشد گردو مشخص شود.
علاوه بر این، سوراخ ایجاد شده می تواند راهی برای ورود عوامل بیماریزا به درخت باشد که یکی از مهمترین این عوامل باکتری عامل بیماری #بلایت گردو است. از طرفی، درخت باید بخشی از انرژی خود را صرف ترمیم این زخم بی مورد کند.
آنچه که در مورد گردو گفته شد در مورد گیاهان آپارتمانی نیز صدق می کند. چنانچه قصد دارید که به گیاه خود آهن تزریق کنید، از طریق #کودهای_شیمیایی استاندارد این کار را انجام دهید.
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *