چرا بعضی از افراد بیشتر مورد گزش پشه ها قرار می گیرند

چرا پشه ها نیش می زنند ؟

فقط پشه های ماده و برای رشد تخمدانهایشان می گزند. هنگامی که پشه ماده خون میزبان را می مکد، قادر به تخمریزی خواهد بود .حشرات نر از شهد گلها تغذیه می کنند.

چرا نیش پشه اینقدر خارش دارد؟

هنگامی که یک پشه شما را می گزد، خرطوم (استایلت) خود را به پوست شما وارد می کند، خرطوم وارد یک مویرگ می شود و پشه شروع به مکیدن خون میکند. همزمان با این مکش، بزاق خود را وارد بدن انسان میکند. این بزاق حاوی یک ماده ضدانعقادی است که از لخته شدن خون جلوگیری میکند. اگر این ماده وارد خون انسان نشود، خون لخته میشود و خرطوم پشه را دربرگرفته و باعث مرگ پشه می گردد.

سیستم ایمنی بدن به مواد شیمیایی موجود در بزاق پشه واکنش نشان می دهد که می تواند شامل قرمزی، تورم و خارش باشد.

چه عواملی در جلب پشه ها موثرند؟

دی اکسید کربن
همه ما وقتی نفس می کشیم دی اکسیدکربن منتشر می کنیم، موقع فعالیت شدید بدنی مثل ورزش میزان تولید دی اکسید کربن بالاتر نیز می رود. افزایش دی اکسید کربن می تواند پشه را از نزدیک بودن میزبان آگاه کند.

بوی بدن
پشه ها جذب ترکیبات خاصی می شوند که روی پوست انسان و عرق وجود دارد. به عنوان مثال اسید لاکتیک و آمونیاک ترکیبات شناخته شده ای هستند که حشرات را به سمت خود جذب می کنند. بوی بدن، توسط ژنتیک تعیین می شود. بنابراین احتمال اینکه افراد هم خانواده مستعد گزش باشند، زیاد است. باکتری های پوستی نیز در بوی بدن نقش دارند.

رنگها
تحقیقات نشان داده است که پشه ها به رنگ سیاه جذب می شوند، اما اطلاعات کمی در مورد علت آن شناخته شده است.

گرما و بخار آب
بدن ما گرما تولید می کند و سطح بخار آب نزدیک به پوست ما بسته به درجه حرارت اطراف می تواند متفاوت باشد. یک مطالعه نشان داد که پشه ها به سمت منابع گرمایی که، دمای مطلوب دارند، جذب می شوند .

الکل
دریافتند افرادی که آبجو مصرف کرده اند بیشتر از افرادی که مصرف نکرده اند، پشه ها را به سمت خود جذب جذب می کنند .

بارداری
مطالعات نشان داده است که پشه ها بیشتر به سمت زنان باردار جذب می شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که زنان باردار دمای بدن بالایی دارند و دی اکسید کربن بیشتری را بیرون می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *