میزان آب برای هر درخت چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟
میزان آب مورد نیاز برای هر درخت در هر نوبت آبیاری متفاوت است. به طور کلی میزان آب مورد نیاز ۲۵ الی ۷۵ لیتر برای هر درخت است.
این میزان با توجه به عوامل زیر تغییر میابد:

1.سن درخت: به دلیل اینکه درخت جوان ریشه های کمتری دارد، برای پیدا کردن آب دچار محدودیت است و به همین دلیل باید تعداد دفعاتی که برای آبیاری درختان جوان اختصاص می دهیم را بیشتر کنیم. به همین خاطر نیاز به آبیاری بیشتری نسبت به درختان پیر و کهنسال دارند.

2.فصل های آبیاری: درختان در شش ماهه اول سال به آبیاری بیشتری نسبت به فصل زمستان دارند. خصوصا هنگامی که دمای هوا گرم باشد آبیاری درختان نیز باید بیشتر شود. درفصل زمستان هم رطوبتی را که درخت در فصل بهار در خود ذخیره کرده را به خاک پس می دهد.

3.نوع وجنس خاک: جنس خاک هم در امر آبیاری بسیار مهم می باشد. اگر خاک درختان رسی باشد، به آبیاری کمتری نسبت به بقیه درختان دارد ولی اگر خاک درخت شنی و سبک باشد، باید تعداد دفعات آبیاری افزایش یابد.

4.قطر درختان: قطر درخت و میزان آب و نوع میوه باهم متفاوت است. به این صورت که در درختان سیب و گیلاس و گردو اگر قطر تنه درخت ۳۰ سانتی متر باشد، نیاز آبی آن درختان حدودا ۴۰ لیتر می باشد ولی نیاز آبی درختان هلو و آلو و گلابی با همین قطر، حدود ۲۸ لیتر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *