شپشک آردآلود، یکی از مهمترین آفات گیاهان آپارتمانی

#شپشک_آرد_آلود با طول تقریبی ۳ میلی متر و دارای پوشش کرک مانند سفیدی است که سراسر بدن را پوشانده است. آنها در هنگام تغذیه لایه آردی و سفیدی را ترشح و از خود بر روی گیاه باقی می گذارند و زیر همین پوشش تخم گذاری می کنند. با وجود این ویژگی های ظاهری، نام آرد آلود به آنها اختصاص داده شده است.

آنها با مکیدن #شیره گیاهان میزبان خود به آنها آسیب می رسانند. در اثر تغذیه آنها، برگها زرد شده و میریزند. همچنین می توانند باعث ریزش جوانه های گل شوند. در یک هجوم بد، مواد دفعی مومی آنها ( #عسلک ) باعث ایجاد #قارچ می شوند که آسیب را دو چندان خواهد کرد.
اگر گیاه به آفت مبتلا شود برای جلوگیری از سرایت به گیاهان دیگر بایستی گیاه مبتلا شده را در مکانی جدا قرار داد.
گونه های بسیاری از گیاهان مستعد شپشک آرد آلود هستند و تقریباً هر گیاه داخلی می تواند به این آفات حساس باشد. گل #ارکیده ، #بنفشه_آفریقایی ، #بگونیا و آماریلیس از جمله گیاهانی هستند که به ویژه حساس شناخته می شوند.


روش های کنترل شپشک آرد آلود

ابتدایی ترین اقدام این است که شپشک ها را با دستمال، مسواک و یا هر وسیله ای که امکان دارد از روی گیاه بردارید. این روش برای مواقعی استفاده میشود که تعداد محدودی شپشک روی گل شما قرار دارد اما چنانچه آلودگی بالاست باید از سموم استفاده کنید.
#آفتکش#ایمیداکلوپراید یا #کنفیدور یک سم #سیستمیک با اثر تماسی و #گوارشی است که می تواند برای کنترل این #آفت مورد استفاده قرار گیرد. با اسپری کردن سم روی برگ ها هم کافیست تا سم به درون #گیاه نفوذ کرده و اگر قسمتی از گیاه هم سم به آن نرسد باز از طریق آوندها سم به کل گیاه منتقل می شود و در هر جا که آفت از گیاه تغذیه کند، مسموم شده و از بین میرود. میزان استفاده از این سم برای #شپشک ۱ سی سی سم در یک لیتر آب است (برای اندازه گیری سم می توانید از سرنگ استفاده کنید). چنانچه آلودگی بعد از 10 روز همچنان باقی بود، مجددا عملیات سمپاشی را تکرار نمایید.

توجه:
اگر گیاه را داخل منزل نگه می دارید بهتر است برای #سمپاشی آن را به خارج منتقل کرده و بعد از حدود ۲ ساعت به خانه برگردانید و در مدتی که گیاه در خارج از خانه است آن را در مسیر مستقیم نور آفتاب قرار ندهید وگرنه دچار سوختگی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *