پروژه تبدیل شدن لرستان به قطب دامداری و لبنی کلید خورد

shakes-news

به دنبال سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری و هیئت دولت به استان لرستان و بازدید وزیران جهاد کشاورزی و تعاون از نمایشگاه اقتصاد مقاومتی پگاه لرستان در خرداد ۹۳، سرانجام پروژه طرح های توسعه پگاه لرستان نهایی و تصویب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، در این نشست که با حضور ایرج عبدی، نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، عبدالامیر باروتکوب، مدیر عامل صنایع شیر ایران”پگاه”، اسدیان، معاون منابع مالی و سرمایه گذاری صنایع شیر ایران و بهاروند، عضو هیئت مدیره پگاه لرستان در محل این شرکت برگزار شد، طرح های توسعه ای پگاه لرستان ابلاغ شد.

عبدی با بیان این که باید شرایطی فراهم شود تا همه مردم از شیر و فراورده های آن به عنوان غذای کامل بهره مند شوند، تاکید کرد: در بررسی های به عمل آمده محصولات صنایع شیر ایران کاملا سالم و در حد استاندارد کشورهای توسعه یافته است.

وی ادامه داد: در اطلاع رسانی ها باید دقت شود که هراسی که موجبات کاهش مصرف شیر را به همراه داشته باشد در مردم ایجاد نشود.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش پگاه لرستان در استان افزود: پگاه لرستان یکی از کارخانه های خوب استان است که موجب رونق کسب وکار دامداران و روستائیان منطقه شده است و نقش موثری در اشتغال استان ایفا کرده به طوری که ۲۵۰ نفر در تولید، ۵۰۰ نفر در توزیع ودر حدود ۱۷۵۰۰ دامدار روستایی با پگاه همکاری دارند.

عبدی اظهار کرد: سه طرح خط تولید و بسته بندی شیر استریل یک لیتری، احداث دامداری ۲۰۰۰ راسی در الیگودرز، احداث کارخانه تولید پودر شیر خشک و آب پنیر در پگاه لرستان، موجبات توسعه دامداری و صنایع لبنی بیشتر استان خواهد شد.

باروتکوب مدیر عامل صنایع شیر ایران نیز در این نشست مشترک اعلام کرد: سرمایه گذاری پروژه های مورد اشاره توسط صنایع شیر ایران و با بهره گیری از تسهیلات صندوق توسعه ملی خواهد بود که بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان خواهد شد.

وی گفت: مراحل ساخت پروژه دامداری از هفته آینده آغاز خواهد شد و همچنین به مناسبت عید بزرگ غدیر، کلنگ احداث کارخانه شیر خشک و محصولات پودری پگاه لرستان در هفته آینده به زمین خواهد خورد.

باروتکوب اظهار امیدواری کرد: با توجه به ورود تجهیزات خط تولید شیر استریل یک لیتری تا پایان سال جاری، این خط نیز راه اندازی و به بهره برداری برسد.

به گزارش ایانا، از آنجا که در سراسر لرستان پرورش دام به صورت یکجا نشینى و کوچ نشینى انجام مى‏ شود و میزان و نوع دام لرستان بستگى به آب و هوا و مرتع دارد؛

عبدی نماینده مردم خرم آباد چندی پیش هم در سخنانی با اشاره به این که با توجه به شرایط موجود، باید شیوه دامداری استان از دام سبک به سنگین تغییر کند، خواستار این شده بود تا  لرستان به عنوان قطب تولید شیر و لبنیات در کشور شناخته شود.

البته نماینده مردم خرم‎آباد و چگنی در مجلس، در همان اظهار نظر، ظرفیت مناسب را برای دام سنگین تا ۱۰ هزار رأس استان مطالبه کرده و به صراحت اعلام کرده بود که پیگیر آن است تا به همت بخش خصوصی و مسوولان جهاد کشاورزی لرستان، آن استان به عنوان یکی از قطب های مهم دامپروری کشور معرفی شود. اتفاقی که می توان بستر آغاز آن را به سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری و هیئت دولت به استان لرستان و بازدید دو وزیر جهادکشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در پگاه لرستان نیز مرتبط دانست./

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ورود به سایت جدید ما کلیک کنیدhttp://samdb.ir/